Koleksiyon Sevgisi

AçıkAlan'da Haftanın Yazısı

Yazan: Şükrü Demiray

Koleksiyon sevgisi…..

Merhaba,

Bundan böyle bu köşede sitemizin müdavimlerine koleksiyon ve koleksiyonculuk üzerine ufak bilgiler vermeye çalışacağız. Konu başlıklarının gerek Türkiye’deki, gerekse yurtdışındaki uzmanlarından alacağımız tavsiye ve yazıları da fırsat buldukça burada sizlere sunabilmeyi umut ediyoruz.

Bu ilk yazı için, çok genel bir başlangıç yaparak koleksiyonculuğun temel ilkeleri hakkında bazı bilgiler verip, yeni merak salanların başlangıçlarını kolaylaştırmayı istiyoruz. Hepimizin malumudur küçük yaşlarda ilk olarak pula heves edilir sonra defterler edinilir, PTT’den ve ulaşılabilinen yerlerden pullar alınır bu merak böyle 3-5 sene gittikten sonra da herşey bir köşede unutulur gider ve hayatımızın geri kalanını yaşanır kılabilecek büyük bir aşktan mahrum oluruz. Oysa koleksiyona başlangıcımız bilinçli olursa, gerekli disiplinle alt yapısı hazırlanmış bir koleksiyon vücuda getirilebilinirse bu yapan hem için bir gurur kaynağı, hem de maddi bir kazanç olacaktır.

İnsan ilgisinin ve buluşlarının üzerine bir sınır çekmek mümkün değildir.dolayısı ile koleksiyon konusunu da ancakçok dikkat edilmesi gereken bazı noktalara dikkat çekerek ele almaya çalışacağız.

1 – Toplama Konusu

Pul, kart, para, fotoğraf, plak, vb. gibi mamül eserler ya da deniz kabukları, mineraller, doğa ürünleri gibi doğal ürünler arasından hoşunuza giden bir ürünü toplamaya değer bulabilirsiniz. Bundan sonra ise koleksiyonerin kendisini iyi kötü bilgilendirecek kaynaklardan (sergiler, kataloglar ve/veya daha tecrübeli toplayıcılar) bilgi toplaması yerinde olacaktır. Kararınız kesinleştikten sonra da konunuzun çok geniş olması halinde (kartpostal, plak, para vb. gibi) ana başlığın içinden bir temayı seçmekte fayda vardır. Örneğin; kelebek pulları, reklam/promosyon amaçlı plaklar ya da ankara kartpostalları gibi.

2 – Parçalar, Koleksiyonunuza katacağınız parçalar ;

A-) Orijinal niteliklerini mümkün olduğunca temiz bir şekilde korumalıdır;

B-) Doğal ya da sanatsal bir estetiği yansıtmalıdır

C-) Tarihi değeri,bilimsel yararı ve/veya teknik özgünlüğü olmalıdır

D-) Piyasada ya da doğada az rastlanır olmalıdır.

E-) Tamir ya da bakım görmüş ise eşyanın orijinalitesinden ve antisitesinden kayıp sözkonusu olmamalıdır.

3 – Zararı önleyici ipuçları

Her yeni koleksiyonerin zaman içinde başından tatsız bazı tecrübeler geçer. Bu nerede ise kaçınılmazdır ama azaltmak da mümkündür.birinci ve en büyük tehlike koleksiyoncu adını verdiğimiz, estetik duygusu fazlaca gelişmiş varlığın gördüğü her güzel şeyi edinmeye çalışarak bir nevi cinnet durumuna sürüklenmesidir ki bu neredeyse istisnasız herkesin başına gelmektedir. Öyle ki askeri malzeme koleksiyonu yapan tanıdığım bir koleksiyoner bir müddet sonra evinin yerleşim planını (çökme tehlikesi yüzünden) bir mühendisle beraber yapmak zorunda kalmıştı. Üstelik bahsettiğm kişi belli bir maddi rahatlıkda ve istediği bir çok şeyi alabilen mutlu azınlıktan…. Bir de alamadığımız, kaçırdığımız parçalar için üzülmek konusu var ki onun üzerinde hiç durmuyorum. Gene bir örnek vermek gerekirse çoğu yeni filatelist türkiye koleksiyonuna başlamaktadır. Ancak postaneden ya da sağdan soldan edinilen tekli, 4’lü, 10’lu serilerin üst üste yığılması bir koleksiyon değildir ve kişiyi de bir yerden sonra işe yaramaz bir yığının ortasında mutsuz biri yapar. Oysa bizim pullarımız arasında bugüne kadar ihmal edilmiş ve yaptığı işin çok da farkında olmayan tüccarların elinde hala bol miktarda, çok ucuz fiyatlı olan zarflar vardır. Kişisel olarak sizlere 1950li ve 1960’lı yıllardan Müfahham Akoba ve Türk pulunun duayeni Ali Nusret Pulhan’ın hazırlatmış olduğu antetli ilk gün zarflarını, 1967 – 1988 arası özel gün damgalı zarfları önerebilirim. Ayrıca zarf üzerinde 1940 – 1985 arası hatıra pullu (resmi yada sürekli değil). Damgalı Türk Pulları koleksiyonu eğer yapabilirseniz dünyada (abartmadan söylüyorum) sadece sizde olacaktır.

Bu haftalık bu kadar
Görüşmek dileğiyle
Sukrudemiray@hotmail.com

Anasayfa | Eşya Satın | Kayıt Olun | Hesap İşlemleri | Yardım
Sık Sorulan Sorular | Hakkımızda | Bize Ulaşın


© 2000-2005 Acikalan.com - Bir İştirakidir. Tüm Hakları Saklıdır
Bu sitenin kullanılması, Kullanıcı Sözleşmesi'nin okunup kabul edildiği anlamına gelir.