Sık Sorulan Sorular ve Öneriler

Rezerv Fiyat nedir?
Açık artırma sonladı ve en yüksek teklif bana ait. Fakat bana kazanamadığımı bildiren bir e-posta aldım?
Satış ihtimalinin yükseltilmesi nasıl sağlanır?
Satıcıya veya alıcıya nasıl güvenerek ödeme yapacağım veya ürünü göndereceğim?
Satışı yapan kişiye bazı sorular sormak istiyorum. Bağlantı bilgilerini öğrenebilir miyim?
Neden elimdeki ürünü açık artırma yöntemiyle satayım?
Açıkalan.com'da neler satabilirim?
Açıkalan.com'da satış yapmaya karar verdim nelere dikkat etmeliyim?
Açıkalan.com'da neler satılamaz?
Neden Açıkalan.com'u ziyaret edeyim?
Açıkalan.com ne araçlar sağlıyor?
Kişisel bilgilerim güvende mi?
Yardımı, sorular ve önerileri okudum ancak hala sormak istediğim bazı sorular var.

Rezerv fyat nedir?

Bir açık artırma sonlandığında ulaşılan fiyat, eğer satıcının belirlediği ve açık artırma süresince gizli tutulan rezerv fiyatın altında kalırsa, satıcı ürünü satmak zorunda değildir. Doğal olarak rezerv fiyat, açık artırma başladıktan sonra değiştirilemez. Rezerv fiyat kavramının önemli bir işlevi vardır. Yapılan açıkartırma sonunda satılan ürün belirli bir fiyata ulaşır. Bu fiyat en yüksek alıcı fiyatıdır. Dolayısıyla talebin ürünü almaya talip olduğu en yüksek fiyat ortaya çıkmış olur. Böylelikle satıcı, ürününün piyasa fiyatını en adil şekilde öğrenmiş olur. Eğer belirlediği rezerv fiyatıyla bu fiyat arasında çok büyük fark varsa karar verebileceği önemli bir dayanak ortaya çıkmış olur. Ürünü tekrar satışa sunduğu zaman rezerv fiyatını bu kritere göre belirleyebilir veya satışı yapmaktan vazgeçebilir. Dolayısıyla rezerv fiyat kavramı rekabete açık ortamda fiyatın oluşmasına katkı sağlayan önemli bir unsurdur.

Yukarı

Açık artırma sonladı ve en yüksek teklif bana ait. Fakat bana kazanamadığımı bildiren bir e-posta aldım?

Çünkü verdiğiniz teklif rezerv fiyatın altında. Her ne kadar en yüksek teklifi veren siz olsanız da, teklifinizin tutarı satıcının belirlediği rezerv fiyatın altında bir tutar. Bu nedenle satış gerçekleşmez. Satılan ürünlerin rezer fiyatı olup olmadığı açık artırma sayfasında "Rezerv Fiyat Var" veya "Rezerv Fiyat Yok" uyarılarıyla gösterilmektedir. Ayrıca verilen teklifin rezerv fiyatı varsa geçip geçmediğini de açık artırma sayfasında görebilirsiniz.

Yukarı

Satış ihtimalinin yükseltilmesi nasıl sağlanır?
Satışa sunulan bir ürünün çok teklif alması ve fiyatının yükselmesi için yapılması gereken en önemli şey, açılış fiyatının düşük tutulmasıdır. Örneğin satışa sunulan ikinci el bir müzik enstrümanının piyasa fiyatının %10 altında bir fiyatla başlatıldığını varsayalım. Bu durumda bu ürüne teklif verecekler, sadece bu fiyatı vermeyi kabul edebilecek alıcılar olacaktır. Ancak, eğer açılış fiyatı bir milyon gibi küçük bir tutardan başlatılırsa, alıcı hem sattığı ürüne olan ilgiyi gerçek olarak görmüş olacak hem de rekabet ortamı oluşacağı için ürünün fiyatının yükselmesi sağlanmış olacaktır. Dolayısıyla önerimiz, yüksek bir açılış fiyatı belirlemek yerine rezerv fiyatı belirlemek ardından çok düşük bir açılış fiyatı ile açıkartırmaya başlamanızdır.

Yukarı

Satıcıya veya alıcıya nasıl güvenerek ödeme yapacağım veya ürünü göndereceğim?
Güvenli Alışveriş sisteminin işleyişiyle ilgili bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinde alışverişin güvenliğinin sağlanmasında sizin için sunduğumuz bu sistemde Açıkalan.com, alıcı ve satıcı arasında bir köprü olarak her iki tarafın da birbirine güven duymak zorunda kalmamasını sağlamaktadır. Ayrıca ödemenin kredi kartı ile yapılmak zorunda olmaması daha da bir esneklik sağlamaktadır. Kısaca Güvenli Alışveriş ile satışa sunulan bir ürünün açık artırması sonlandığı zaman, alıcı ödemeyi Açıkalan.com'a yapar ve Açıkalan.com, satıcıya ödemenin yapıldığını bildirir. Satıcı ürünü alıcıya yollar. Alıcı ürünü aldıktan sonra eksiksiz aldığını Açıkalan.com'a bildirir ve Açıkalan.com satıcının parasını yollar. Eğer satıcı ürünü yollamazsa alıcının parası belirlenen süre içerisinde iade edilir. Eğer alıcı, ürünü aldığına dair belirlenen sürede onay vermezse, ürünün hatasız olduğu kabul edilir ve para satıcıya ödenir. Alıcı ürünün eksik, hatalı ya da yanlış olduğunu düşünüyorsa belirlenen süre içerisinde ürünü satıcıya iade eder ve alıcının parası tekrar geri ödenir. Böylelikle, alışverişi gerçekleştiren her iki taraf da birbirlerine doğrudan değil, Açıkalan.com üzerinden ulaşmış olurlar. Bu düzeneğin aşamalarını Açıkalan.com'daki "hesabım" sayfasından gerçekleştirebilir ve takip edebilirsiniz. Her aşamada Açıkalan.com bir e-posta ile aşamaları bildirir. Böylelikle ikinci el ürünler, resmi olmayan ürünler ve tartışmaya açık konularda güvenle alışveriş yapılabilir.

Yukarı

Satışı yapan kişiye bazı sorular sormak istiyorum. Bağlantı bilgilerini öğrenebilir miyim?
Arzu ettiğiniz soruları "Satıcıya soru sorun" linkini takip ederek sorabilirsiniz. Sorduğunuz soru bekletilmeden satıcıya ulaştırılacak ve kendisi sizinle muhtemelen bağlantı kuracaktır.

Yukarı

Neden elimdeki ürünü açık artırma yöntemiyle satayım?
Öncelikle açık artırma ile satış yapmanın en önemli avantajı ürününüzü yaygın bir kitleye duyurarak alıcı potansiyelinize ulaşmanızdır. Ayrıca ürünün fiyatının adil ve açık bir ortamda oluşması da hem piyasa hakkında fikir verecek hem de ürününüzü en yüksek fiyata satmanızı sağlayacaktır. Eğer sizin biçtiğiniz bir fiyat varsa, bu fiyat rezerv fiyat olarak belirleyebilir ve altında kalması durumunda satmamak gibi bir şansa sahip olursunuz.

Yukarı

Açıkalan.com'da neler satabilirim ?
Eğer ticari bir kuruluş değilseniz elinizdeki her türlü ikinci el ürünü satabilirsiniz. Örneğin cep telefonlarımız ve bilgisayar gibi elektronik eşyalarımızı sık değiştiririz. Bu tip ürünleri Açıkalan.com'da satabilirsiniz. Artık kullanmadığınız veya okumadığınız kitaplar da açık artırmayla satılabilecek iyi ürünlerdir. Açıkalan.com'da satabilecekleriniz sadece küçük ve düşük fiyatlı ürünler değil. Şu ana kadar Açıkalan.com'da başarıyla satışı gerçekleşmiş otomobiller ve hatta karavan bile bulunmaktadır. Kategorilerimizi dolaşarak daha iyi fikir edinebilirsiniz.

Eğer ticari bir kuruluşsanız, Açıkalan.com'da adeta sanal bir mağaza sahibi olabilirsiniz. Açıkalan.com'u hergün düzenli olarak ziyaret eden binlerce potansiyel alıcıya ürünlerinizi ulaştırabileceğiniz bir kanal olarak değerlendirebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için lütfen bizimle bağlantı kurun.

Yukarı

Açıkalan.com'da satış yapmaya karar verdim nelere dikkat etmeliyim ?
Bir açık artırmayı sadece tek bir tip ürün için açmalısınız. Eğer birden fazla ürünü açıklamaya yazarsanız sağlıklı bir alışveriş gerçekleşmesi mümkün olamaz. Öncelikle satacağınız ürünün resminin veya fotoğrafının olması satış ihtimalinin artması için çok önemli bir etken. Digital fotoğraf makinesi veya tarayısı aracılığıyla ürününüzün resmini koyamıyorsanız, internet üzerinden ürününüzün resmini bulmaya çalışın ve açık artırmaya ekleyin. Eğer ürününüze biçtiğiniz bir fiyat varsa, bu fiyatı rezerv fiyat olarak belirleyin. Açılış fiyatının mutlaka düşük olmasına dikkat edin ki potansiyel alıcıların teklif vermesini sağlayın. Ürünün açıklamasını olabildiğince objektif ve tarafsız yapmanız alıcılarda güven yaratacaktır. Ürününüzün kategorisini doğru olarak belirlemeye özen gösterin. Kategoriyi belirlemeden önce siteyi dolaşarak kategorileri incelemenizi öneririz.

Yukarı

Açıkalan.com'da neler satılamaz ?
Açıkalan.com'da satışı yapılmayan ürünler kanuna aykırı her türlü ürün, canlı hayvan (kedi köpek), Seks içerikli ürünler vb. gibi genel olarak kamuyu rahatsız edebilecek ürünlerdir. Açıkartırmalar açıldıktan sonra öncelikle Açıkalan.com tarafından onaylanarak başlatıldığı için tarafımızca detaylı bir şekilde kontrol yapılmaktadır.

Yukarı

Neden Açıkalan.com'u ziyaret edeyim?
Çünkü biz Açıkalan.com ekibi olarak sizin ilginizi çekebilecek ürünleri ucuza almanızı sağlamak ve elinizdeki ürünleri de olabilecek en yüksek fiyata satmanızı sağlamak için çalışıyoruz. Ayrıca hergün Açıkalan.com'u ziyaret eden binlerce müşterimiz en avantajlı alışveriş fırsatlarını karşılıklı olarak yaşıyorlar. Son zamanlarda ekonomik sıkıntıların üst düzeye çıkmasıyla elinizdeki kullanmadığınız ürünler değerlendirebilir veya ihtiyaç duyduğunuz ürünleri Açıkalan.com'da bulabilirsiniz.

Yukarı

Açıkalan.com ne araçlar sağlıyor?
Açıkalan.com size hiçbir online açık artırma sitesinde olmayan özellikler ve araçlar sağlamakta. Örneğin "Hesabım" bölümünden açıkartırmalarınızla ilgili her türlü bilgiyi görebilir, bitenleri tekrar başlatabilir, değişiklik yapabilir ve silebilirsiniz. Teklif verdiğiniz açıkartırmaları görebilir, ilgi duyduğunuz açıkartırmaları takip listenize ekleyerek izleyebilirsiniz. Eğer bir açıkartırmayı kazandıysanız ürün elinize geçene kadar tüm aşamaları takip edebilirsiniz.

Yukarı

Kişisel bilgilerim güvende mi?
Açıkalan.com kişisel bilgilerinizi kesinlikle hiçbir şart altında üçüncü kişi veya kurumlarla paylaşmamaktadır. Açıkalan.com'a kayıt olurken verdiğiniz bilgilerin doğruluğu açıkartırma kazanmanız veya ürün satmanız dışında kullanılmamaktadır. Web sitemizi ziyaret edenler ister teklif verin ister ürün satın sizin adınızı soyadınızı ve e-posta adresinizi siz özellikle açtığınız açık artırmalara yazmadıysanız görmezler, sadece takma adınızı (nick) görürler. Açık artırma açıklamalarına bağlantı bilgilerinizi güvenliğiniz açısından kesinlikle yazmamaya dikkat etmelisiniz.

Yukarı

Yardımı, sorular ve önerileri okudum ancak hala sormak istediğim bazı sorular var.
Bize her konuda her zaman yazabilirsiniz. Bize ulaşmak için her sayfada bulunan "bize ulaşın" linkini kullanarak web üzerinden mesajınızı gönderirseniz size en kısa zamanda yanıt vermeye çalışacağız.

Yukarı

Anasayfa | Eşya Satın | Kayıt Olun | Hesap İşlemleri | Yardım
Sık Sorulan Sorular | Hakkımızda | Bize Ulaşın


© 2000-2005 Acikalan.com - Bir İştirakidir. Tüm Hakları Saklıdır
Bu sitenin kullanılması, Kullanıcı Sözleşmesi'nin okunup kabul edildiği anlamına gelir.